1. Yumurtalıkların Uyarılması

Tüp bebek tedavisinde amaç kişiye özel seçilen dozlarda uygulanacak tedavi ile yumurtalıkların kontrollü olarak uyarılması ve aşırı veya yetersiz uyarılma gibi bir komplikasyon gelişmeden yüksek kalite ve işlem için yeterli sayıda yumurta elde edilmesidir. Bu amaçla ağrısız cilt altı enjeksiyonları ile yapılan “gonadotropin”; adı verilen ilaçlar kullanılır. Yumurtaların geliştirildiği bu işleme Kontrollü Ovaryan Hiperstimülasyon (KOH) denilir.

Yumurtalar gelişirken kadının kendi hormonlarının olumsuz etkilerinden kaçınmak için GnRH agonist veya GnRH antagonistleri adı verilen ilaçlarla bu hormonlar baskılanabilmektedir.

Tüp bebek tedavisi öncesinde yapılacak muayene ve tetkiklerle hangi yumurta geliştirici ilacın, hangi dozda uygulanacağının belirlenmesi için oldukça önemlidir. Uygulanacak doz gelişecek yumurta sayısı kadar yumurta kalitesini belirlemektedir. Yumurta sayı ve kalitesi tüp bebek başarısını etkileyen özelliklerdir.

Yumurtalıkların uyarılması için ilaçlara genellikle adetin ikinci günü başlanılır. Tedavinin sıklıkla 4-5. gününden itibaren belli aralıklarla hasta muayeneye çağrılarak ultrason incelemesi ve hormon tetkiki yapılır. Vajinal olarak yapılan ultrasonda “folikül” adı verilen keseler takip edilir. Foliküller (yumurtalar) ultrasonda siyah yuvarlak olarak izlenir. Yumurta geliştirici ilaçlar (gonadotropinler) uygulanırken foliküllerin sayısı artmaya ve çapı büyümeye devam eder. Yumurtalar uygun büyüklüğe ulaştığında hormon tetkiki de yapılarak olgun yumurta sayısı değerlendirilir. Yumurta geliştirici ilaçların 10-12 gün uygulanmaları ile sıklıkla yeterli büyüklüğe ulaşılmış olur. Bu noktada yapılan “çatlatma iğnesi” ile yumurtaların olgunlaşması sağlanmaktadır.

Kontrollü Ovaryan Hiperstimülasyon (KOH) tedavisinde, yumurtalıkların uyarılması için kullanılan en etkili ilaçlar rekombinant FSH ve HMG dir.

 

Yumurtalıkların Uyarılması